Of colour

Blurb „Of color” Magdaleny Dubrowskiej

Biała kobieta, profesorka na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona, latami udawała, że jest czarna. Jessica Krug przybierała różne tożsamości: raz podawała się za urodzoną w Bronxie osobę o korzeniach karaibskich, innym razem mówiła, że jest pochodzenia latynoskiego i używała pseudonimu Jessica la Bombera. Była aktywistką ruchu Black Lives Matter, a w pracy naukowej specjalizowała się w studiach afrykańskich i latynoamerykańskich.
Aż w końcu, w atmosferze medialnego skandalu, przyznała, że tak naprawdę jest biała i przeprasza wszystkich czarnych za swoje nadużycia. Nazwała się też „pijawką kulturową”, a podszywanie się pod osobę o czarnym kolorze skóry tłumaczyła trudnym dzieciństwem i problemami ze zdrowiem psychicznym.
Przypadek profesor Jessiki Krug posłużył jako tło jednej z części wideodyptyku Katarzyny Wińskiej, w którym reżyserka zajmuje się m.in. tematem przywłaszczenia kulturowego. Czyli przejmowania, a wręcz kradzieży tożsamości i symboli przynależnych jakiejś mniejszości etnicznej czy narodowej przez reprezentanta dominującej większości.
W wideoinstalacji pt. „Of color” słychać głosy osób czarnych, które tłumaczą, co takie przywłaszczenie w wykonaniu profesor Krug, dla nich znaczy. Dlaczego jest bolesne i szkodliwe.